V práci mám na stole už len oriešky

V práci mám na stole už len oriešky

V práci mám na stole už len oriešky

" V práci mám na stole už len oriešky a keď mám chuť niečo jesť tak si dám už len to...."
" Ja jem už len zdravé veci..."
" Milujem pečivo, ale samozrejme zaobídem sa bez neho keď treba..."
" Posledné jedlo jem o 17:00..."
" Začala som piť nejaký prášok ( čaj, detox, náhradu jedla,.. ) a naozaj som schudla..."
" Namiesto sladkostí si kupujem tie proteínové tyčinky na benzínke..."

Ja sa k tejto téme ešte raz určite vrátim a napíšem ešte ďalšie vety zo zoznamu nezmyselných, ktoré od vás denno denne počúvam a sú taktiež  príčinou nášho opakovaného zlyhávania. Keďže ale nechcem aby tvorili podstatnú časť tohto článku, tak som pre dnešok vybrala zopár asi najfkrekventovanejších z nich. 
Povedala by som, že v dnešnej dobe plnej infomácií by už malo byť drvivej väčšine z nás, ktoré sa o to chudnutie a formovanie postavy ako tak zaujímame, prípadne sa už nejaký ten čas točíme v bludnom kruhu jasné, čo je na hore spomenutých vetách ani nie zlé, ale nesprávne podané. Predsa, ak sa v tom bludnom kruhu nechceme točiť celý život tak je myslím ľahšie si tie informácie raz a navždy naštudovať, overiť a vedieť, že to čo robím má konečne hlavu a pätu. Ale, žiaľ, reaila je zväčša iná. A moja skúsenosť je taká, že my sa radšej v tom bludnom kruhu točiť budeme, namiesto tej druhej logickej možnosti ktorú som spomenula. Väčšina žien aj dnes ani len netuší o čom chudnutie vlastne je, na čom je ten proces chudnutia, redukcie tuku založený, čo je nevyhnutné a čo naopak nevyhnutné nieje. A táto situácia je vzhľadom na to, že práve tá väčšina žien sa takmer celý svoj život o nejaké chudnutie, formovanie, či zmenu kompozície postavy  pernamentne celý život snaží, smutná... 
Týmto článkom určite nechcem ani náhodou navodiť pocit, že správne stravovanie vzhľadom na náš cieľ je celá veda, ale zároveň sa s bežnými ženami denno denne stretávam a mám možnosť vidieť ako tápu, sú zamotané v pavučine informácií ktoré nevedia triediť a selektovať ( a úprimne, vzhľadom na články uverejňované v rôznych ženských časopisoch či blogoch sa ani nečudujem a tak je tu na mieste spomenúť, že čítať a sledovať treba blogy, časopisy, stránky a ľudí, ktorí tým nejaký ten piatok žijú, majú výsledky a vedia o čom hovoria...), niektoré o tom žiadne informácie ani nemajú a ich znalosti v tejto oblasti sú na úrovni: "....jedna pani povedala..." a "....na bazáre pre ženy ponúkajú nejaký detox na chudnutie, má s tým prosím niekto skúsenosti ?..." 
Takže, stručný predslov by aj bol a verím, že mnohé ste zvedavé čo je vlastne na hore spomenutých vetách také nesprávne, zavádzajúce ? A zrejme ste nejakú z tých viet aspoň raz v živote použili aj vy, však ? 

Tak aspoň v krátkosti:
Chudnutie je založené na veľmi jednoduchom princípe a tým je kalorický deficit. To znamená, že musíš viac energie vydať, ako jej prijať ( v jedle ). Veľké, jediné a nemnné tajomstvo odhalené ! Logicky ( nelogicky príklad ), ak chceš aby voda z vane odtiekla, ale zároveň do nej voda aj tečie, tak tá voda musí tiesť do vane pomalšie ako z tej vane odteká. 

A teda tajomstvo detoxu, zázračného prášku či čaju: ak nejakým čajom či nápojom ktorý má povedzme 100 kalórií nahradíš jedlo v ktorom by si normálne za bežných okolností prijala 600 kalórií tak príjmeš zrazu o 500 kalórií menej ! Alebo ak k zakúpenému detoxu dostaneš aj jedálniček vďaka ktorému si v kalorickom deficite tak chudneš vďaka tomu že si v kalorickom deficite a ten detox či čaj môžeš vyhodiť ( ak pre teba nemá iné benefity ).

A dostávame sa k ďalšej často vyslovenej vete: prečo keď jem zdravo stále nechudnem ? Pretože aj zdravé potraviny majú kalórie a  zväčša nie menej ako tie nezdravé, občas aj viac. Samozrejme, zdravé potraviny sú nutrične bohaté, majú vitamíny a minerály a obohacujú tvoj život a zdravie omnoho viac ako tie na opačnej strane. Ale len tým, že konzumuješ výlučne zdravé potraviny bez toho, aby si bola v kalorickom deficite jednoducho neschudneš. Ja viem, smutné... 

A teda opäť, čo ten samotný názov ? Namiesto dezertu už pojedáš v kancelárií len oriešky, tak rapídne si zmenila svoj život a stále nič ? Tak, opäť smutná správa, ktorá nadväzuje na informáciu vyššie, oriešky sú síce zdravé, ale keďže obsahujú najmä tuk, sú aj veľmi kalorické a predpokladám že asi rovnako ako ten dezert ( aj keď samozrejme, opakujem, majú ďaleko viac benefitov ako spomenutá sladkosť ). 

Ďalší zo spomenutých bodov je, že sa zbytočne vzdávame vecí ktorých sa vzdávať asbolútne nemusíme a robíme si to tak ťažšie, nezvládnuteľnejšie a len si celý proces chudnutia nastavujeme na rýchly zánik. Logicky, ak si zakážeš všetko čo máš rada a naordinuješ všetko čo ti nechutí, tak hádaj ako dlho to potiahneš ? Nemusíš sa toho zrieknuť, len menej vhodné jedlá trošku obmedz, zaraď do jedálnička viac tých prospešných a nutrične bohatých, pripravuj si to všetko tak, aby ti to chutilo a aby to pre teba nebolo ako za trest, dodržiavaj mierny kalorický deficit, prípadne kalorickú  rovnováhu, zaraď do života pohyb a potiahneš to týmto štýlom aj... navždy, prečo nie ? 

To naozaj ješ aj o 22:00 ? Tak z toho sú ľudia bežne prekvapení. Ja som zas prekvapená, že sú z toho prekvapení... A prečo nie ? Dané jedlo nemá o 22:00 viac kalórií ako malo o 10:00. Samozrejme, som  za, ak príjmeme viac energie z jedla vtedy,  keď ju viac potrebujeme a to v práci, pred alebo po tréningu. Ale v prvom rade si to zariaď tak, aby ti to vyhovovalo. 

A čo tá proteínová či muesli tyčinka ? Často krát ich konzumujeme z presvedčenia, že z takýchto vecí sa nepriberá. Ale keďže ste sa dočítali až sem, tak už tušíte, že aj tá má kalórie ( väčšinou aj viac ako klasická sladkosť a zistíš to jednoducho, ak si porovnáš tabuľku nutričných hodnôt na obale ). Dokonca, kalórie ktoré sa taktiež rátajú majú aj tie potraviny s velkým napísom FIT. Aj recepty "bez výčitiek". Som za, ak si tú tyčinku kupuješ nie v domnienke že kalórie z nej sa proste niekam zázračne vyparia, ale z dôvodu, že je lepšie prijať niečo, kde je aj pridaná bielkovina, ( proteín )  prípadne dnes populárne "zero", ktoré majú menej sacharidov a pridané bielkoviny – to áno, to je lepšia možnosť ak si na to čo ješ dávaš pozor a snažíš sa príjmať menej cukru a viac bielkovín v strave. Prípadne,  kľudne aj sacharidovú muesli s veľkým množstvom cukru, len nech o tom vieš a nech nežiješ v sebaklame, že netušíš prečo nechudneš. 

A aby som vás neunudila a aby ste boli schopné všetky tieto informácie nasať, tak vás nimi na dnes viac zaťažovať nebudem. Pevne verím, že som vám ozrejmnila aspoň pár skutočností v ktorých sa možno vedome, možno nevedome klameš, prípadne si o nich ani len netušila a možno aj teba tieto presvedčenia brzdia v progrese a snahe zredukovať nejaký ten tuk. 
Už len to šíriť ďalej ! 

Share post:   

Produkty v článku

Súvisiace články

BIKINI - seminár

Seminár bude vedený tromi pretekárkami a trénerkami s dlhoročnou praxou. Sabína Chovanec Pleváková, Michaela Vagáši Kanuščáková a Juliana Zaukolec. Našim cieľom je predávať mnohoročné skúsenosti, predchádzať tak nesprávnym rozhodnutiam, upozorňovať na ne a tak isto sústreďovať sa na tie správne. Vo svete fitness stále koluje množstvo dezinformácií na ktoré chceme upozorňovať a dávať ich do porovnania práve s praxou, ktorú sme získali nielen na sebe, ale práve aj v spolupráci s množstvom klientiek. Seminár je určený nielen pre pretekárky, ale aj fitness nadšenkyne, ktorá sa na pódium nechystajú. Seminár bude mať edukatívno - náučný charakter s priateľskou atmosférou, úkončený otvorenou diskusiou. 

BIKINI - seminár

Súťaženie – tenký ľad ?

Dievčat s ambíciou venovať sa tomuto športu súťažne a postaviť sa na pódium narastá. Vôbec sa tomu nedivím, pretože tento šport je veľmi ženský, čím ďalej tým viac je o celkovej kráse, vyžarovaní, make – upe, úprave vlasov, elegantných ligotavých bikinách, ladnosti, dokonalosti. Je pre dievčatá a ženy vzhľadom na práve spomenuté faktory veľmi atraktívny. Zvýšený záujem o tento šport hodnotím jednoznačne pozitívne. Je podľa mňa skvelé  dávať si ciele, chcieť posúvať to čomu sa venujem na vyššiu úroveň a mať v sebe zdravú súťaživosť ktorá nás núti chcieť byť lepšou. Je obdivuhodná snaha každej jednej pretekárky ktorá to zvládne, je ochotná opustiť svoj komfort a dotiahnuť to do konca, zväčša niekoľko sezón, mesiacov, rokov, opakovane a stále s väčším nasadením. Pretože kto si myslí, že čím dlhšie sa tomu dotyčná venuje, tým je to jednoduchšie, je na veľkom omyle ! Práve naopak !

Súťaženie – tenký ľad ?