Keď život hádže koláče pod nohy ...

Keď život hádže koláče pod nohy ...

Keď život hádže koláče pod nohy ...


"Ako náhle sa rozhodneš chudnúť, život ti začne hádzať koláče pod nohy..." Takúto múdru vetu som si kdesi raz dávno prečítala a úplne mi na nepodiv zarezonovala v hlave. To život sám napísal...
A keby len koláče ! Tých múdrych ľudí o ktorých si ani netušila že sa do tejto problematiky tak rozumejú začne v tvojom okolí pribúdať ako húb po daždi ! 
V tomto článku chcem všetkým vám, ktoré ste sa rozhodli pre seba niečo robiť a darí sa vám ukázať, a to viem z vlastnej praxe, že všetky, hlavne začínajúce sa stretávajú s tými istými prekážkami, reakciami a najmä ľudmi, ktorí priam sršia podporou. Píšem začínajúce, pretože my pokročilé, ktoré na tejto fitness ceste a životnom štýle fungujeme už nejaký ten piatok  zväčša už máme vybudovaný nejaký okruh ľudí, komunitu ktorá nám rozumie, podporuje nás, žije pre to isté a uisťuje nás v tom, že robíme správne. Máme vybudované zvyky a nejakú tú disciplýnu, už sme troška viac obrnené voči tým úskaliam ktoré vôkol číhajú. Cieľom tohto článku je uistiť ťa, že robíš dobre, že s danými prekážkami sa nestretávaš sama, prípadne poradiť ako sa s tým vysporiadať.

Ako úskalie číslo jedna si rozhodne zaslúžia naši blízky, známi, kamaráti... 
Áno žiaľ. Či to robia s dobrým úmyslom alebo ( často krát ) s nie práve najlepším, lebo si tak potrebujú ventilovať vlastné mindráky, nedosiahnuté ciele a méty, či ( musím to proste pomenovať pravým menom ) neschopnosť robiť to čo ty schopná robiť si -   posúď sama...
Za spomenutie tu stoja také najčastejšie vety: 
- Už nechudni ! Vyzerá to nezdravo a nepekne ! ( Ale obezita a kilá navyše sú uplne zdravé... )
- To aj niečo ješ ? ( Oh, a koľko ! )
- Už vyzeráš ako chlap ! ( Aj keď dotyčná ešte nestihla nabrať pomaly ani gram svaloviny...)
- A načo ti  je tréner ? To nevieš sama ? ( V mnohých prípadoch nie... )
- Nemáš kde dávať peniaze ? ( Áno, invetsovať ich večer do pivka a pizze je asi rozumnejšie riešenie. Alebo, aby som nezabudla – do detoxov "za babku" )
- Radšej budem mať nejaké kilko na vyše ale vyzerám ako žena a chlap ma má za čo chytiť ( Len v mnohých prípadoch je to za čo sa to dá u dotyčnej chytiť už priveľa...)
- To tvojmu chlapovi nevadí ? ( Predsa si žena a dokonca máš deti, ty sa už nemáš čo venovať sama sebe ! Alebo ? ) 
A tak ďalej a tak ďalej, tých reakcií som si od svojich klientiek za tie roky vypočula až až. A zväčša sa stretávam u každej jednej s tými istými. Takže, milá žienka, čo si sa konečne nakopla a robíš niečo na viac, jednoduchá rada: jedným uchom dnu a druhým von . Ľudia nemajú radi ak robíš niečo na viac a ukazuješ im tým že sa to dá. Nemajú radi, ak im vyvraciaš svojim konaním ich dlhoročné výhovorky. Ty vieš prečo to robíš a ak v tom vidíš zmysel, cítiš sa lepšie, tak si zapamätaj, že to nemusia chápať všetci. Nepotrebuješ potlesk okolia, ale potrebuješ byť spokojná sama so sebou, s tým čo robíš a potrebuješ sa cítiť dobre. To nieje sebecké. A aj keď si mama, manželka zaslúžiš si aj svoj život, svoj čas a svoje radosti. Spokojná matka a manželka = spokojná rodina. :-) 

Opadnutie prvotného nadšenia ( ovplyvnené rôznymi faktormi ) : 
Začiatok je ťažký. Najmä u úplnych začiatočníčok sa tu o prvotnom nadšení ako takom často ani nedá hovoriť. Trvá kým sa oťukajú, vybudujú nejaké nové zvyky, zakomponujú do svojich harmonogramov tréning či plánovanie stravy apod... Ale po tomto adaptačnom období to nadšenie zväčša príde. U pokročilejších, ktoré už vedia do čoho idú a zrazu je tu niekto kto ich dokáže vyburcovať do väčších výkonov a posúva hranicu ešte ďalej  je zväčša to spomenuté najväčšie nadšenie hneď v začiatkoch. Ale u obch prípadoch k tomu vyprchaniu jendoducho raz príde. U niekoho po pár mesiacoch, u niekoho po roku, dvoch... A svoje klientky na to zvyknem upozorniť práve v období najväčšej premotivovanosti, keď všetko "šľape" ako má: priprav sa na to, že ono to takto nebude pernamentne. Musíš už teraz rátať s tým, že motivácia a chtíč z času na čas odíde. Priprav sa na to, že príde aj obdobie kedy nebudeš chcieť pokračovať ( veľa práce, stres, komplikované životné situácie, reakcie okolia, deti, únava, vyčerpanie,... ), ale treba si uvedomiť, že všetci máme nejaké podmienky. Niekto v jednom smere lepšie, v inom horšie a pod... Každý hráme s kartami aké sú rozdané. Treba sa naučiť neprestávať na svojich cieľoch pracovať vždy keď je to trocha nepohodlné, pretože ľudia ktorí niečo dokázali to nedokázali preto že mali hladký priebeh celého procesu, ale preto, že sa vedeli popasovať práve s tými situáciami, kde ty od toho dávaš ruky preč a točíš sa tak v bludnom kruhu, alebo robíš kroky vzad. Nič viac nič menej. Rátaj s tým, vybuduj železné zvyky a disciplýnu a "podrž" to aj v takýchto momentoch a ono ťa to posunie opäť o level vyššie, ver mi... 

Koláče, oslavy, cestovanie, návštevy, prípitky...
Tieto úplne bežné situácie sú súčasťou života každého z nás. Niekto to zvláda lepšie, iný horšie a niekto to nezvláda vôbec. V prvom rade musím spomenúť, že v žiadnom prípade sa nemusíš stať asociálom, ktorý sa vyhýba podoným udalostiam veľkým oblúkom zo strachu z toho všetkého čo tam naňho číha. A ako sa s týmto popasovať ? Najmä treba stopnúť už spomenutých známych, ktorí na nás s radosťou tlačia a chcú nám nanútiť koláč, či nejaké to "poldeco" nech v tom niesú sami. To sú veci ktoré  by sme sa podľa môjho názoru mali odučiť všetci a verím, že s tým súhlasíte. Vytváranie nátlaku! Ak nechceš, tak nechceš. Nepotrebuješ to opakovať desať krát, nepotrebuješ podľahnúť len aby si mala pokoj a nie, naozaj nieje neslušné keď si nevypiješ... To ale v prípade, že naozaj nechceš a  nechýba ti to. Na strane druhej, ak tá oslava, návšteva, dovolenka, výlet znamená to, že si ju rada užiješ so všetkým čo k tomu patrí, tak to urob ! Ak do tej zmeny dávaš počas bežného života NAOZAJ dostatok a tvoja "snaha" nevyzerá tak, že si vlastne každý druhý, tretí  deň mimo svojho režimu a nastavenia, tak tá oslava, návšteva či výlet raz za čas aj s prehreškami absolútne nevykoľají tvoje smerovanie. No dobre, tak niekoľko dňový výlet či dovolenka to už vykoľajiť môže, ale to ako sa k tomu postavíš je opäť na tebe: buď si dopraješ, ale rátaj s následkom, alebo, ak nechceš urobiť dva kroky vzad, tak musíš nájsť strednú cestu. Veľa sa hýbať, dopriať si ale vedieť zvoliť aj to vhodnejšie, vedieť kde ubrať a ustrážiť si to. A najmä, pôžitok z jedla tiež patrí k životu, netreba sa toho báť. Vedieť si jedlo bez výčitiek užiť je úplne v poriadku, len treba nájsť balanc a vedieť aj zabrať a odolať ak je už toho priveľa. 

Share post:   

Produkty v článku

WHEY 3 Women line

WHEY 3
Women line

29,03

Súvisiace články

Chcem pribrať - ako na to

O tom ako schudnúť sa už čo to popísalo aj na tomto blogu. Ale napadlo by vás, že sú ženy ktoré sa neúspešne pokúšajú pribrať ? Áno, mnohé im tento ich „stav“ závidíme, ale pre dotyčné to predstavuje rovnaký problém ako väčšiu časť ženskej populácie pokúšajúcu sa schudnúť. A aký motív vlastne majú ženy s týmto cieľom, keď nejedna z nás by sa s nimi vymenila ? Jeden z dôvodov je zdravie, ďalším je zosilnieť, ale ten hlavný motív je pre mnohé, nebudeme si klamať,   vybudovať ženské krivky, spevniť. O tom ako pribrať sa už toho píše menej a tak sa na mňa nejedna z vás s touto otázkou obracia už nejakú dobu. Tak som sa rozhodla napísať vám niečo o tejto problematike.

Chcem pribrať - ako na to

Zlý tréner v šiestich bodoch

Nieje tréner, ako tréner. Každý sa vzdeláva , ale myslieť si, že sa stanete dobrým trénerom LEN po trojdňovom kurze, ktorých je dnes neúrekom, je naozaj hlúpe. A nájsť si takéhoto tréner, ktorý má na vás dohliadať nie len po stránke dať Vás do formy, ale má dbať aj o Vaše zdravie, je taktiež nezodpovedné. A keďže sa ako tréner a kouč dlhodobo stretávam s podobným, podľa mňa nevhodným predošlým prístupom mnohých "kolegov" z brandže a zlými skúsenosťami mnohých mojich klientiek, tak ma napadlo, že takéto zhrnutie toho, čo je v rámci tejto služby naozaj cez čiaru

Zlý tréner v šiestich bodoch